Genel

ÇOCUKLUK DÖNEMİNDE YAŞANAN GELİŞİM

By 18 Kasım 2019 No Comments

Çocukluk, salt doğum ile yetişkinlik arasındaki dönemin ötesinde bir anlama sahiptir. Bu dönem bir insanın en savunmasız ve dış dünyanın etkilerini en yoğun hissettiği zamanları kapsar. Tüm çocuklara oyun oynayabilecekleri, büyüyüp gelişebilecekleri ayrı ve güvenli bir ortam gereklidir.

Okul öncesi dönem, ’’ilk çocukluk dönemi’’ olarak adlandırılır ve bu dönem 2-6 yaşları kapsamaktadır. Bu yaşlarda, çocuklar çevrelerinden çok fazla etkilenirler. Dolayısıyla bu dönem çocukların büyüme ve gelişiminde büyük önem taşır. Yaşanan hızlı değişimlerin bir fırsata dönüşmesi, ailenin, çocuğun yakın çevresinin ve okul öncesi öğretmeninin elindedir.

Bir insan sadece çocukluk yıllarında değil, ömür boyu gelişim gösterir. Bir diğer deyişle, değişim ve gelişim süreklidir. Ancak, özellikle okul öncesi dönemde yaşananlar, daha sonraki dönemlerdeki gelişimi doğrudan etkiler. 2-6 yaş arasında desteklenen çocuğun çok yönlü gelişimi sağlanır. Sağlanan bu destek ileriki yaşlarda çocuğun başarılı olmasına etki eder. Bu dönemde dikkat edilmesi gereken nokta, çocuğun gelişimini destekleyen ortamları yaratmaktır. Bu dönemde yeterince gelişemeyen ve desteklenmeyen çocuklar sonraki dönemlerde açığı kapamada oldukça zorlanabilir.

Okul öncesi dönemde (2-6 yaş) çocukların sağlıklı bir gelişim göstermesi, olumlu davranışlar kazanması ve hayati beceriler elde etmelerinde ailenin doğru yaklaşımları büyük önem arz etmektedir. Bu nedenle anne-babalar, çocukların yaşadığı bu dönemin özelliklerini iyi bilmesi ve ona uygun yönde doğru yaklaşımlar geliştirmesi gerekmektedir.

Gelişim tek başına mümkün değildir. Çocuklar çevreleriyle girdikleri etkileşimin sonucunda gelişir. Çocukların çevrelerini saran insanlar kendi davranışlarıyla ve sundukları ortamla çocuğun gelişimine birçok yönden etki ederler. Örneğin; sorularına yanıtlar alan bir çocuk, birçok yeni kelime ve kavram öğrenebilecek, bu sayede dil gelişimi destekleyecektir. Unutulmamalıdır ki çocukların kişilik temellerinin atıldığı ve gelişimsel becerilerin kazanıldığı okul öncesi dönem, doğru anne-baba yaklaşımlarıyla desteklenmelidir. Bu bilinçle Confetti Kids, çocukların gelişimine katkı sağlamak için eğitici çocuk halılarını üretmeye devam ediyor. Çocukların görerek anlamlandıracağı sevimli görseller ve yazılarla desteklenen halılarıyla eğitime destek veriyor, çocuklar oynayarak öğreniyor.

Confetti Kids’in çift taraflı kullanım imkanı sunan DUO ürünleri sayesinde çocuğunuzla daha uzun ve kaliteli vakit geçirebilirsiniz. Çocuklar halının bir tarafında hayvanların nerelerde yaşadıklarını öğrenirken, arka yüzünde hayvanları daha yakından inceleme fırsatı buluyor. Confetti Kids, okul öncesi eğitimde büyük bir rol oynayarak geleceğe yatırım yapmaya devam ediyor.

Leave a Reply